Xbox One, onları eziyor.

Xbox One, Arcade ve Indie’yi ezdi.Xbox One ile birlikte, Xbox 360 kullanıcılarının çok sevdiği bu oyunlar tarihe karışıyor olabilir mi ?
Microsoft 2005’te, Xbox 360 konsolunu piyasaya sürmülmüştü. Bu konsol, alışılmış disk tabanlı oyunların yanı sıra, Xbox Live Arcade aracılığı ile daha küçük boyutlu oyunların indirilmesini ve oynanmasını da destekliyordu. Microsoft, daha sonra Xbox Live Indie oyunlarını da Xbox 360’a ekleyerek, küçük yapımcılara, oyunlarını konsol piyasasına yayın masrafı olmadan sürme imkanı tanımıştı.
Çıkış zamanı yaklaşan Xbox One konsolu ise bu dinamiği değiştirmek üzere. Microsoft Xbox yöneticisi Phil Harrison’ın, Eurogamer ile bir röportajında onayladığı üzere, Xbox One için üretilen oyunlar, diskten veya indirilerek oynanmasına bakılmaksızın, gösterge panosunda sadece “Oyunlar” olarak gözükecek. Yani artık Arcade ve Indie oyunları görmek mümkün olmayacak.
Xbox One, eski sistemin yerine, kullanıcılara kategorilerin ve sevilen oyunların yanı sıra öneriler sunan bir sistemi kullanıyor olacak. Peki bu gelişimin küçük yapımcılar için anlamı ne olabilir? Artık her üretici, yeni konsolda yer bulabilmek için Microsoft veya üçüncü bir parti ile bir yayınlama anlaşması düzenlemek zorunda kalacak.Sony ve Nintendo, halen küçük üreticilere, oyunlarını belirli bir resmi yayınlama anlaşması olmaksızın indirilebilir içerik olarak sunma imkanı tanıyor. Microsoft’un yaptığı bu değişiklik bütün oyun piyasasını etkileyen bir değişiklik olabilir mi, yoksa küçük yapımcıları diğer firmalara mı yönlendirecek?

628 total views, no views today